הקלד כדי לחפש

חיים בריא

מהו סרטן המעי הגס?

Share
סרטן המעי הגס (צילום: Shutterstock)

כיצד מתפתח סרטן המעי הגס? מהם הסוגים השונים של סרטן המעי הגס? ומהם שיעורי ההישרדות?

מאת ד”ר אילה הוברט

תגובות 0

 

סרטן המעי הגס (צילום: Shutterstock)

סרטן המעי הגס (צילום: Shutterstock)

סרטן המעי הגס הוא אחד מסוגי הסרטן הנפוצים ביותר. עם זאת, מדובר במחלה הניתנת ברבים מהמקרים למניעה וגם כשהיא כבר מאובחנת שיעורי ההישרדות של המטופלים גבוהים. בניגוד לסוגים רבים אחרים של סרטן, קיימים אמצעים למעקב וגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס המאפשרים אבחון של המחלה בשלביה המוקדמים, אז שיעור ההישרדות (שיעור המאובחנים שחיים למעלה מ-5 שנים מיום האבחון) גבוה במיוחד, ועל פי נתוני משרד הבריאות עומד על כ-85%.

 

מאחר שסרטן המעי הגס ניתן למניעה או לאבחון מוקדם, הרחבת הידע אודות המחלה יכולה להציל חיים.

 

מהו המעי הגס?

 

לפני שמדברים על סרטן המעי הגס, כדאי להכנס קודם אל ‘מאחורי הקלעים’ של גופינו, ולהכיר את המעי שלנו.

 

7 תחנות עיקריות עובר המזון שאנו אוכלים מרגע הבליעה ועד ליציאת הפסולת מהגוף. המזון מחליק דרך הלוע המרופד בקרום רירי מהפה ועד לוושט. הוושט, סוגרת את האפשרות של המזון לחזור לאחור ומעבירה את המזון לקיבה שם מתחיל פירוק המזון לגורמים. בתריסריון מתחיל גם הפירוק הכימי וממנו עוברים החומרים למעיים. המעיים הם האחראיים על ספיגת החומרים החיוניים לתפקוד מערכות הגוף: המעי הדק שממלא את רוב חלל הבטן מספיג את החלקי המזון למערכת הדם והמעי הגס – איבר העיכול האחרון, אחראי על ספיגת המים והמלחים. השאריות עוברות לחלחולת, שם דרך פי הטבעת יוצאת הצואה.

 

כיצד מתפתח סרטן המעי הגס?

סרטן הוא למעשה התרבות בלתי נשלטת של תאים והתפשטותם בהמשך, בדרכים שונות, לרקמות ואיברים סביבם. סרטן המעי הגס, הסרטן הנפוץ ביותר במערכת העיכול, לא נוצר ביום אחד. מדובר בתהליך שנמשך חודשים ולרוב אפילו שנים ארוכות. בדרך כלל התהליך מתחיל בפוליפ – ריכוז תאים הנראה כגידול קטן.

 

הפוליפ נוצר מפגיעה באחד מהגנים האחראיים על התפקוד התקין של הרירית הפנימית של המעי הגס. כתוצאה מהפגיעה התאים מתחלקים בצורה לא מבוקרת ומתוך הרירית צומח פוליפ – גידול שפיר (אדנומה) שאינו סרטני, ללא יכולת לגדול מעבר לרירית וללא יכולת, בשלב זה, לשלוח גרורות.

 

ברוב המקרים לא ניתן “להרגיש” את הפוליפ המתפתח. למעשה, הפוליפ במצב זה לא יתגלה, ללא בדיקת סקר שיגרתית (דם סמוי בצואה או קולונוסקופיה). במקרים מסויימים בלבד – כשהוא גדול במיוחד או שגרם לחסימה או קרע במעי – נוכחותו הפיזית עלולה להשפיע על תהליך המעיים התקין. ההשפעה תתבטא בדימום או בחסימת מעיים.

 

על פי ההערכה בגופם של כ-20% מהאוכלוסיה מעל גיל 50, נמצאים פוליפים שפירים כאלו. הסכנה טמונה באותם 10-15% מתוך אותם פוליפים, גידולים שפירים, שיהפכו לממאירים – סרטניים. לא ניתן לדעת מראש אלו פוליפים יהפכו לסרטניים ולכן, כאשר בבדיקת סקר מאותר פוליפ, מסירים אותו מיד במהלך קולונוסקופיה.

 

הסוג הנפוץ ביותר של סרטן המעי הגס מתפתח מפוליפים, אך קיימים גם סוגים של סרטן המעי הגס שלא מתפתחים מפוליפ.

 

השכיחות של סרטן המעי הגס

 

כתבות נוספות

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *