הקלד כדי לחפש

חיים בריא

מה זה פסוריאזיס?

Share
(צילום: Shutterstock)

למעלה ממאה אלף ישראלים סובלים ממחלת העור הדלקתית. מהי פסוריאזיס ומה מאפיין את הצורות השונות של המחלה?

מאת ד”ר חגית מץ

תגובות 1

 

(צילום: Shutterstock)

(צילום: Shutterstock)

פסוריאזיס (ספחת) הינה מחלת עור דלקתית כרונית. תאי העור של חולה פסוריאזיס מתחלקים בקצב מהיר במיוחד. במהלך התרחשות זו תאי עור לא בשלים מגיעים לשכבת העור העליונה ובנוסף בעקבות התהליך הדלקתי המשמעותי מופיעים נגעים על פני העור.

 

הנגעים האופייניים הינם נגעים אדומים מורמים המכוסים בקשקשת לבנה וגסה. מקומות אופייניים להופעת הנגעים הינם המרפקים, הברכיים והקרקפת, אך הנגעים יכולים להופיע בכל מקום על פני העור.

 

מהלך המחלה מאופיין בתקופות משתנות של התפרצות התפרחת וביניהן תקופות של הפוגה.

 

גורמי סיכון לפסוריאזיס

 

הסיכון לפתח את המחלה נובע משילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים. מבחינה גנטית ידוע כי לשליש מחולי הפסוריאזיס יש לפחות קרוב משפחה אחד מדרגה ראשונה החולה במחלה. בנוסף, זוהו מספר גנים העשויים להיות משמעותיים בהתפרצות המחלה.

 

גורמים סביבתיים רבים מהווים טריגר להתפרצות המחלה ולהתלקחויות באלה שכבר סובלים ממנה, וביניהם לחץ נפשי, שינויי אקלים, זיהומים חיידקיים וויראליים – האופייני שבהם הינו הסטרפטוקוק, תרופות שונות וטראומה לעור כגון מכה, שריטה וכדומה (תופעת קבנר).

 

השכיחות של פסוריאזיס

 

שכיחות מחלת הפסוריאזיס בקרב האוכלוסייה נעה בין אחוז אחד לשלושה אחוז, עם התפלגות דומה בין גברים ונשים. שכיחות המחלה גבוהה יותר בקרב אנשים ממוצא אירופאי. לפי הערכות יותר מ-100,000 ישראלים מתמודדים עם המחלה.

 

המחלה יכולה להופיע בכל גיל, אך מתפרצת בעיקר בשתי תקופות בחיים: גילאי 20-30 או גילאי 50-60. גיל ההופעה הממוצע אצל גברים עומד על 29 ובנשים על 27. גיל הופעה צעיר (מתחת לגיל 15) קשור לרוב להתבטאות מחלה קשה יותר במהלך החיים ולרוב הקשר המשפחתי בחולים אלה חזק יותר.

 

סוגים של פסוריאזיס

 

פסוריאזיס מופיעה במגוון צורות עם מאפיינים ברורים. לרוב אדם סובל רק מסוג אחד של פסוריאזיס באותה עת, אך סוג אחד של פסוריאזיס עשוי להתחלף בסוג אחר.

 

פלאק פסוריאזיס (פסוריאזיס וולגריס)

 

סוג הפסוריאזיס הזה הוא השכיח ביותר גם במבוגרים וגם בילדים. סוג זה של המחלה מאופיין בנגעים אדומים מתוחמים, המורמים מעל שטח פני העור הבריא ומכוסים קשקשת לבנה-כסופה גסה. הפריחה בדרך כלל סימטרית והפיזור האופייני הינו באזורים המיישרים: מרפקים, ברכיים ועור הקרקפת, אך הנגעים יכולים להופיע בכל מקום בגוף. פעמים רבות הנגעים מגרדים וכואבים והם עלולים להיסדק ולדמם.

 

פסוריאזיס הפוכה (פסוריאזיס אינברסה)

 

פסוריאזיס בה מופיעים נגעים אדומים מאוד באזורי קיפולים כמו במפשעות, בבתי השחי, באזור הישבן או תחת השדיים. באזורים אלו מרכיב הקשקשת לא משמעותי ולעיתים אף חסר.

 

פסוריאזיס טיפתי (גוטטה)

 

סוג של פסוריאזיס אופייני בעיקר לגיל הילדות ובצעירים ומופיע פעמים רבות בעקבות זיהום חיידק הסטרפטוקוק בגרון. הנגעים האופייניים נראים כנגעים קטנים דמויי טיפות.

 

פסוריאזיס פלמופלנטרית (פוסטולר)

 

סוג זה של פסוריאזיס מאופיין בפוסטולות – שלפוחיות עם נוזל לבן בפנים (נוזל שאינו מכיל חידקים). הפוסטולות מופיעות לרוב בכפות הידיים והרגליים אך יכולות להיות מפושטות בכל הגוף. במידה ויש פיזור על פני כל הגוף מדובר בצורה קשה ומסוכנת למטופל של פסוריאזיס פלמופלנטרית, המלווה פעמים רבות בחום והרגשה כללית רעה.

 

פסוריאזיס אריתרודרמה

 

סוג זה מתאפיין בעור אדום על פני מרבית שטח הגוף הנראה כמו כווייה. סוג זה של המחלה הוא נדיר ומופיע בכ-3% מחולי הפסוריאזיס. פסוריאזיס אריתרודרמה עלולה לגרום להפרעות בוויסות הטמפרטורה בגוף, חשיפה מוגברת לזיהומים ועוד סיבוכים. התלקחות של פסוריאזיס מסוג זה עלולה להיות מסוכנת ויש לטפל מהר ככל הניתן.

 

פסוריאזיס היא לא רק מחלת עור

 

במרבית המקרים הביטוי הראשוני של המחלה הינו בעור. אולם לאורך השנים הצטברו הוכחות לכך שפסוריאזיס אינה מוגבלת לעור בלבד. לפי התפישה הנוכחית, כשמדובר בפסוריאזיס עורית משמעותית עוסקים במחלה דלקתית סיסטמית הפוגעת במגוון מערכות ומלווה בתחלואה חוץ עורית.

 

בין המחלות החוץ עוריות הקשורות לפסוריאזיס נמנות בעיקר: דלקת מפרקים (בעד כ-30% מהסובלים מפסוריאזיס), מחלות דלקתיות של המעי (קרוהן וקוליטיס כיבית), מחלות ממאירות – בעיקר לימפומות וגידולי עור שאינם מלנומה, הפרעות פסיכולוגיות (במיוחד במחלה קשה ומפושטת) והתסמונת המטבולית על כל מרכיביה: יתר לחץ דם, הפרעה במטבוליזם הסוכר, הפרעה בפרופיל שומנים בדם ומחלות לב וכלי דם.

 

הטיפול בפסוריאזיס

 

אין תרופה המרפאת את המחלה, אך קיים מגוון טיפולים שיכולים להקל על התסמינים, לשפר בצורה משמעותית את איכות החיים של המטופלים ולהביא לנסיגה זמנית של המחלה. הטיפולים מתחלקים לטיפולים מקומיים המיועדים לחולים בדרגה קלה או כטיפול משלים לחולים בדרגה בינונית עד קשה, פוטותרפיה או טיפולים בים המלחטיפולים סיסטמיים המיועדים לחולים בדרגה בינונית או קשה וטיפולים ביולוגיים הפועלים באופן ממוקד על תהליכים במערכת החיסונית של הגוף המאפיינים את המחלה.

 

כיום הגישה לטיפול בפסוריאזיס הינה כוללנית וכוללת התייחסות לבעיית העור ולמעורבות של פרקים ומערכות אחרות.

 

 

כתבות נוספות

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *