הקלד כדי לחפש

חיים בריא

קרוהן – כל מה שצריך לדעת

Share
(צילום: Shutterstock)

מהי מחלת קרוהן? מהם תסמיני המחלה? מה הסוגים השונים של קרוהן? ומה הטיפולים המרכזיים במחלת המעי הדלקתית? מדריך מקיף

מאת דן אבן

תגובות 0

 

(צילום: Shutterstock)

(צילום: Shutterstock)

קרוהן (Crohn) היא מחלה כרונית שמאופיינת בדלקתיות במערכת העיכול (מחלת מעי דלקתית Inflammatory Bowel Disease ובקיצור IBD) ומלווה בתסמינים אופייניים, לרבות כאבי בטן, שלשולים חמורים, עייפות, אובדן משקל ותת תזונה.

אצל מרבית החולים, תסמיני קרוהן לרוב מופיעים במחזורים – מחמירים בעת התקלחויות עד להפוגה. עם זאת, אצל מיעוט מהמטופלים המחלה פעילה כל הזמן וללא דפוס של התלקחויות-הפוגות.

הדלקתיות שמאפיינת מחלת קרוהן עשויה להתפתח באזורים שונים במערכת העיכול. הרקמה הדלקתית לרוב מתעבה ומתנפחת וחודרת עמוק לתוך רקמות מערכת העיכול. האזורים השכיחים להתפתחות הדלקת הם קירות המעי, ובעיקר ב’אילאום הסופי’ (ilium) שהוא החיבור בין המעי הדק למעי הגס ו/או בחלקים מהמעי הגס.

כיום אין טיפול רפואי שמאפשר לרפא קרוהן, אולם ישנם טיפולים שיכולים להפחית את התסמינים של קרוהן ואף להוביל עם הזמן להפוגה מתמשכת, לרבות טיפולים בתרופות ביולוגיות מתקדמות. חלק מהחולים נדרשים גם לניתוחים להסרת הרקמות הפגועות. הטיפולים מאפשרים כיום לאנשים רבים עם קרוהן לתפקד בצורה מיטבית בחיי היומיום.

השכיחות של מחלת קרוהן

קרוהן היא מחלה שכיחה יחסית בקבוצת המחלות הכרוניות והיא שכיחה פי 3 עד 8 יותר בקרב יהודים ממוצא אשכנזי. מסיבה שאיננה ידועה – שכיחות המחלה נמצאת בעלייה בשנים האחרונות במדינות שונות במערב, לרבות ארה”ב, בריטניה וישראל.

לפי נתונים שפורסמו בשנת 2015 ממחקר ענק ומעמיק המבוסס על הנתונים של כלל תושבי ישראל, שנערך במרכז הרפואי שערי צדק, בשיתוף ארבע קופות החולים ומכוני הגסטרו של המרכזים הרפואיים איכילוב, שיבא, רמב”ם, בילינסון, סורוקה והדסה, בהובלת פרופ’ דן טרנר – מנהל המרכז לקרוהן וקוליטיס כיבית בילדים בשערי צדק ומנהל תחום קרוהן וקוליטיס בכמוני, מספר החולים במחלות מעי דלקתיות בישראל נאמד בכ-37,000 חולים – 451 חולים לכל 100 אלף איש – עלייה לעומת הערכות קודמות של כ-30,000 חולים. ההערכה היא כי 60% מתוכם חולים במחלת הקרוהן ואילו ה-40% הנותרים חולים בקוליטיס כיבית, אך נתונים מדויקים לגבי החלוקה בין המחלות יתקבלו רק בהמשך.

תסמינים של מחלת קרוהן

מחלת קרוהן לרוב מתפתחת בגיל צעיר, בסוף שנות העשרה ובשנות העשרים לחיים, אולם עלולה להתפתח בכל גיל. תסמיני קרוהן עלולים להיות מתונים עד קשים, ולרוב מתפתחים בהדרגה, אך לעתים גם במפתיע וללא סימנים מוקדמים.

כשהמחלה פעילה, בתקופת ההתלקחויות, התסמינים האופייניים כוללים:

  • שלשולים
  • חום
  • עייפות
  • כאבי בטן, התכווצויות ועוויתות בבטן
  • דם בצואה ואנמיה
  • פצעים/ כאבים בפה
  • בחילות והקאות
  • אובדן תיאבון וירידה במשקל
  • כאבים/ הפרשות סביב פי הטבעת (האנוס) על רקע התפתחות פיסטולה/ מורסה/ כיב דלקתי באזור

בעת התלקחות קשה של קרוהן עלולים להתפתח גם סיבוכים המפורטים בהמשך המדריך.

עוד על התסמינים של קרוהן

ההבדלים בין קרוהן לקוליטיס כיבית

קרוהן וקוליטיס כיבית שתיהן מחלות מעי דלקתיות כרוניות, וקיימים הבדלים אופייניים שמאפשרים להבחין בניהן:

מיקום הדלקת: מחלת קרוהן עלולה להתבטא בדלקתיות בכל חלקי מערכת העיכול – החל מהפה ועד פי הטבעת, ולרוב סביב האזור האחרון במעי הדק (אילאום) ובמעי הגס. כשמחלת קרוהן מערבת רקמה דלקתית במעי הגס, הרי שגם היא מערבת ‘קוליטיס’. לעומת זאת, ‘קוליטיס כיבית’ היא מחלה דלקתית שונה הממוקדת רק במעי הגס – בין קצה המעי הדק לפי הטבעת.

אופי הדלקת: דלקת שמאפיינת קוליטיס כיבית, כפי שנצפית בבדיקת קולונוסקופיה, היא לרוב במקטע רציף, ואילו הדלקת שמאפיינת קרוהן לרוב לא רציפה, כך שניתן לראות מקטעים מודלקים ולצדם אזורים בריאים.

עומק הדלקת: קיר המעי מורכב משלוש שכבות, כשהשכבה העמוקה ביותר קרויה ‘השכבה הרירית’ ובלעז ‘מוקוזה’ (mucosa). בעוד שקוליטיס כיבית מאופיינת לרוב בדלקתיות בשכבה הרירית בלבד, ולעתים עם מעורבות של השכבה האמצעית – התת רירית (sub mucosa), קרוהן מערבת לרוב דלקת שחודרת את כל שלוש שכבות דופן המעי – לרבות שכבת השריר השלישית. מסיבה זו חולי קרוהן נמצאים בסיכון להתפתחות ניקוב של המעי (פרפורציה) הגבוה בהרבה מהסיכון של חולי קוליטיס כיבית.

באשר למשותף לשתי המחלות – הן קרוהן והן קוליטיס מאופיינות בתקופות של התלקחות התסמינים ותקופות של הפוגה. כמו כן, מאחר ושתי המחלות גורמות לדלקתיות באזורים מסוימים במערכת העיכול – רוב הטיפולים התרופתיים הוכחו כמועילים לשתיהן.

לדברי ד”ר דורון שוורץ, מומחה בכיר לגסטרואנטרולוגיה במרכז הרפואי סורוקה של שירותי בריאות כללית, “קרוהן וקוליטיס כיבית הן שתי מחלות נפרדות. לפעמים קשה להבחין בין קרוהן לקוליטיס כיבית, אך ברוב המקרים ניתן לקבוע באיזו מחלה מדובר”.

סיבות וגורמי סיכון לקרוהן

במשך שנים התפיסה המקובלת הייתה כי מדובר במחלה אוטואימונית (Autoimmune), שבה המערכת החיסונית הטבעית של הגוף תוקפת את הגוף עצמו מסיבה כלשהי – במנגנון דומה לזה שמיוחס כיום להתפרצות דלקות מפרקים אוטואימוניות וטרשת נפוצה. כיום מקובל להבחין ברצף שבין מחלות אוטואימוניות למחלות אוטואינפלמטוריות (Autoinflammatory) – מחלות דלקתיות שנגרמות ללא גירוי מוגדר. בהבדל ממחלות אוטואימוניות קלאסיות שאותרו בהן נוגדנים ספציפיים המעידים על התפתחותן, במחלת קרוהן לא ידוע כיום על נוגדן ספציפי שמעורב בהתפתחות המחלה, וההנחה כי מחלת קרוהן מצויה כיום על הרצף בין מחלה אוטואימונית לאוטואינפלמטורית.

 

כתבות נוספות

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *